O‘zbekistonda 2026 yil uchun qabul qilinayotgan “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” doirasidagi davlat dasturida ayollar va bolalar xavfsizligini kuchaytirishga qaratilgan muhim tashabbuslar belgilanmoqda. Shu yo‘nalishdagi eng qattiq choralardan biri — 14 yoshga to‘lmaganlarga nisbatan sodir etilgan jinsiy jinoyatlar uchun umrbod ozodlikdan mahrum etishgacha bo‘lgan jazoni joriy etish rejasi.
Manbalarga ko‘ra, mazkur normalar 2026 yil 1 apreldan kuchga kirishi ko‘zda tutilgan. Ya’ni qonunchilikdagi o‘zgarishlar amalga kirsa, bolalarga qarshi jinsiy tajovuz kabi og‘ir jinoyatlar uchun jazo yanada keskinlashadi.
Muhimi, ekspertlar ta’kidlayotgan nuqta shu: “ko‘k zonalar” haqidagi tadqiqotlar emas, aynan huquqiy himoya masalasida ham jamiyatda talab qat’iy — bola xavfsizligi “muhokama mavzusi” emas, davlat siyosatidagi ustuvor yo‘nalish bo‘lishi kerak. Shu ma’noda, bu tashabbus — profilaktika va jazo muqarrarligi orqali himoyani kuchaytirishga qaratilgan signal.
Dasturda bundan tashqari ham bir qator yo‘nalishlar qayd etilgan: zo‘ravonlikka qarshi choralarni kuchaytirish, sud-huquq tizimini takomillashtirish, korrupsiyaga qarshi kurashni yangi bosqichga olib chiqish, “yashil” energiya ulushini oshirish kabi vazifalar ham kun tartibida.
Qisqasi, 2026 yildagi islohotlar paketidagi bu qadamning asosiy maqsadi bitta: bolalarni himoya qilishni qog‘ozda emas, amalda kuchaytirish. Shu ish chindan ishlasa, jamiyat ham yengil nafas oladi — “endi kech bo‘lmasin” degan umid bor.