Toshkentda uch davlat suv-energetika muloqoti yangi bosqichga chiqdi
Toshkent shahrida Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston energetika vazirlarining uch tomonlama uchrashuvi, shuningdek uch mamlakatning suv-energetika yo‘nalishiga mas’ul idoralari rahbarlari ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Mazkur muloqot mintaqada suv va energiya muvozanatini saqlash, tizimning barqaror ishlashini ta’minlash kabi dolzarb masalalarni kun tartibiga chiqardi.
Muzokaralarda Qozog‘iston energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev, O‘zbekiston energetika vaziri Jurabek Mirzamaxmudov qatnashdi. Shuningdek, yig‘ilishga Tojikiston energetika vaziri Daler Juma ham taklif etildi. Bu esa muhokamalarning mintaqaviy qamrovi kengayib borayotganini ko‘rsatadi.
Uchrashuvda tomonlar suv-energetika resurslarini boshqarish bo‘yicha uch tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va kelgusi rejalarini atroflicha ko‘rib chiqdi. Ayniqsa, mintaqaviy energotizimning barqaror, uzluksiz va muvozanatli ishlashini ta’minlash masalasiga alohida urg‘u berildi. Chunki Markaziy Osiyoda mavsumiy yuklama o‘zgarishi ham elektr ta’minotiga, ham suvdan foydalanish rejimiga birdek ta’sir qiladi.
Muhokamalar davomida ishlab chiqaruvchi quvvatlarning ish rejimlarini o‘zaro moslashtirish, suvdan foydalanish bo‘yicha kelishilgan parametrlarga qat’iy rioya qilish, shuningdek umumiy yondashuv va muvofiqlashgan mexanizmlarni ishlab chiqish mavzulari ko‘tarildi. Bunda gap faqat “reja” haqida emas — amalda tizimni bir maromda ushlab turishga xizmat qiladigan aniq muvofiqlashuv haqida ketmoqda.
Tomonlar mavsumiy yuklamalar sharoitida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va tezkor hamkorlik ayniqsa muhim ekanini ta’kidladi. Shuningdek, transchegaraviy daryolarda barqaror suv rejimi saqlanishi energetik xavfsizlik nuqtayi nazaridan hal qiluvchi omil ekani alohida qayd etildi. Ya’ni suvdagi bir “siljish” keyin energiyada ham sezilishi mumkin — buni hamma yaxshi tushunyapti.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar Markaziy Osiyo suv-energetika tizimi ishonchliligini mustahkamlashga qaratilgan konstruktiv muloqotni davom ettirish, yaxshi qo‘shnichilik ruhida hamkorlikni yanada kuchaytirishga sodiq ekanini tasdiqladi. Yig‘ilish natijalari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni mustahkamlovchi uch tomonlama protokol imzolandi.
Qisqasi, Toshkentdagi muloqot “energiya bormi-yo‘qmi” degan kundalik savoldan ham kengroq ma’no kasb etdi: mintaqa barqarorligi, suv-energetika balansini birga ushlash va o‘zaro ishonchni mustahkamlash yo‘lida navbatdagi amaliy qadam tashlandi.