Vazni me’yordan oshgan yoki semizlikka duchor bo‘lgan bolalar matematika fanidan vazni me’yordagi tengdoshlariga qaraganda pastroq baholar olayotgani ma’lum bo‘ldi, deb RIA Novosti xabar berdi. 1,5 ming nafar o‘rta maktab o‘quvchisining ma’lumotlarini o‘rgangan mutaxassislar shu xulosaga kelgan.
Rossiya FAning “Hayot haqidagi fanlar” ilmiy kengashi yig‘ilishida taqdim etilgan tadqiqotda ta’kidlanishicha, ortiqcha vaznli bolalarda ichak bilan miya o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik dastlabki bosqichdanoq noto‘g‘ri shakllanadi. Ayni paytda, yetarlicha ovqatlanmaydigan bolalarda bunday ta’sirlar nisbatan kamroq kuzatilishi aytilgan.
Bu haqda Rossiya sog‘liqni saqlash vazirligining profilaktik tibbiyot bo‘yicha bosh bolalar mutaxassisi, Pediatrlar ittifoqi prezidenti Leyla Namazova-Baranova ma’lum qildi. Uning fikricha, ushbu kuzatuvlar bolalar salomatligi masalasiga yanada mas’uliyat bilan yondashish zarurligini ko‘rsatadi.
Olimlar miya morfometriyasini ham ko‘rib chiqib, ortiqcha vaznli bolalarda oq modda hajmi kulrang modda hisobiga sezilarli ravishda ko‘payganini qayd etgan. Ekspert bu holatni alohida va jiddiy muammo sifatida baholagan.
Leyla Namazova-Baranovaning ta’kidlashicha, olingan natijalar o‘sib kelayotgan avlod salomatligining holati kelgusida mamlakatning intellektual imkoniyatlariga ta’sir o‘tkazishi mumkinligini anglatadi.S