Samarasi isbotlanmagan dorilar endi davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmaydi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi dori vositalarining sifati va xavfsizligini ta’minlash maqsadida yangi tartibni joriy etmoqda. Endilikda har bir preparat bozorga chiqishidan avval uning nafaqat tarkibi, balki davolash xususiyati qanchalik haqiqatga yaqinligi ham jiddiy sinovdan o‘tkaziladi.
Mustaqil ekspertlar nazorati
Yangi nizom loyihasiga ko‘ra, dori vositalarining samaradorligini baholash uchun Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mas’ul etib belgilandi. Jarayonga dalillarga asoslangan tibbiyot tamoyillari asosida ish yurituvchi, kamida 40 nafar mustaqil ekspertdan iborat Ilmiy komissiya jalb etiladi.
Ekspertlar tarkibiga qo‘yiladigan talablar juda yuqori:
Tibbiyot yoki farmatsevtika fanlari bo‘yicha DSc yoki PhD ilmiy darajasiga ega bo‘lishi;
Sohada kamida 10 yillik amaliy ish staji mavjudligi;
Ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari yoki klinik muassasalarda faol mehnat qilayotgan bo‘lishi shart.
Dori vositalari uchta toifaga ajratiladi
Komissiya taqdim etilgan hujjatlarni o‘rganib chiqib, dorilarni quyidagi guruhlarga saralaydi:
1. Samaradorligi isbotlanganlar — ular muammosiz davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi.
2. Samaradorligi o‘rganilgan, lekin isbotini topmaganlar — bunday preparatlar qayta ekspertizadan o‘tkazish uchun yuboriladi.
3. Samaradorligi umuman o‘rganilmaganlar — bu toifadagi dorilarni ro‘yxatdan o‘tkazish qat’iyan rad etiladi.
Shaffoflik — asosiy mezon
Yangi tizimning yana bir afzalligi uning ochiqligidadir. Ilmiy komissiya tomonidan qabul qilingan qarorlar va shakllangan ro‘yxatlar bir ish kuni ichida vakolatli organning rasmiy veb-saytida e’lon qilib boriladi. Bu esa aholi va shifokorlarga qaysi dori vositasi haqiqatda shifo berishi, qaysi biri esa shunchaki reklama ekanini bilish imkonini beradi.
Ushbu islohot sog‘liqni saqlash tizimida “feyk” yoki ta’siri shubhali bo‘lgan preparatlar aylanmasiga chek qo‘yib, dorixonalarda faqat sifatli va foydali mahsulotlar qolishiga xizmat qiladi.
Sizningcha, dorilarning samaradorligini bunday qat’iy nazorat qilish narxlarga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkin?